Egészségben, betegségben
2006.08.16. 12:50
Oltások, betegségek
Azt mondják a jó gazda első ránézésre megállapítja, hogy beteg-e az állata. Ez így van!
A vadászgörények ha megkapták a szükséges oltásokat csak ritkán betegek vagy soha. Mégis vannak olyan oltások, amik kötelezőek!!
A vadászgörényeknek a következőket nem árt beadatni: veszettség ellen, nyércparvo, leptospirozis és szopornyica elleni oltások. Az első kombinált oltást 8-10 hetesen kell megkapnia. Néhány hét múlva ismétlő oltásokat kap, majd 12 hetes kora után a veszettség ellenit. Ezután évente fog kapni egy kombinált oltást és egy veszettség ellenit.
A féregtelenítésről kérdezzük meg állatorvosunkat. Állatpatikákban kapható féregtelenítő pasztát mi is adhatunk nekik, de használatáról kérdezzünk meg állatorvost!
A táplálkozás részben már említettem, hogy disznóhúst tilos adni a görénynek, mert még főzés után is maradhatnak benne olyan baktériumok, amik görink életébe kerülhet!
Nagyon sok bajtól kímélhetjük meg magunkat és az állatot ha az alomtálcát rendszeresen ürítjük, a ketrecből eltávolítjuk a meg nem evett ételmaradékot. Ezek a bacik melegágyai! A tisztaság pedig fél egészség!
A fülét, szemét nem árt figyelni. Ha sokat sétál, a karmokat nem kell levágnunk. Figyeljük a táplálkozási szokásait, hangulatváltozásait mert ezeknek az apró jeleknek köszönhetően gyorsan fel lehet ismerni a bajt. Nem árt néhány könyvet, szakirodalmat beszerezni!
Akár a kutyában, macskában a görényhez járhatnak háziállatok... Az a legjobb ha a kullancsot eltávolítjuk és/vagy felkeressük az állatorvost. A bolhákkal és atkákkal szintén!
A görény nagyon tiszta állat, de hogy az is maradjon, segítenünk kell neki!
Az első oltásoknál természetesen kap oltási könyvet, amiben minden oltást, féregtelenítést esetleg más orvosi ellátásosokat bejegyeznek.
Smirg-leet és Barteket 10 hetesen vittem először állatorvoshoz. Természetesen megkapták az első oltásokat és az oltási könyvet. Amikor Bartek volt soron megkérdeztem, hogy a féregtelenítés hogy lesz. A doktor úr, adott egy pasztát. Potom pénzért, 1000 ft-ért, megvettem ezt a bizonyos Banminth- Paste névre keresztelt "krémet". Egy fél kilós állatnak 1 cm-nyi csíkot kell belőle adni. Két hét múlva meg kellett ismételni.
A legfontosabb a megelőzés!
Meleg nyári hónapokban semmiképpen ne hagyjuk a görényt tűző napon, vagy kocsiban, mert hőgutát kaphat! Nagyon is könnyen! Liheg, elájul és nyáladzik! Vigyük hűvös helyre és locsoljuk hűvös vízzel! Ha nagyon rossz a helyzet azonnal vigyük állatorvoshoz! Nyáron veszélyt jelent(het) a toklász, ami az állatnak főleg a fülébe és a tappancsai közé ragadhat be. Távolítsuk el, mert begyulladhat!
Előfordul hogy vészhelyzet van és/vagy ünnepnap stb. van. Ilyenkor is kell lennie olyan állatorvosnak akihez vihetjük az állatot! A legjobb ha egy állatorvosunk van, akihez nyugodtan vihetjük az állatot. Így minkét fél kiismeri a másikat. Természetesen nemcsak akkor kell állatorvoshoz menni, ha beteg az állat, vagy ha a kötelező oltásokról van szó. Nem árt néha "szűrővizsgálatokra" járni, főleg akkor ha görényünk már idősödik. (Idős korban gyakoribbak a daganatos megbetegedések!)
A görényt veszélyeztető betegségek:
-veszettség (emberre is veszélyes, halálos kór!) -szopornyica -nyércparvo -leptospirózis -Aujeszky - kór (disznóhúsban!)
- humán influenza
|