Tenyésztés
2006.08.16. 08:40
A pároztatástól az eladásig
Mielőtt belekezdenénk bármibe is, olvassuk el ezt a cikket: KATT!
A tenyésztés nem játék! Aki nem gondolja komolyan, bele se kezdjen! Egy alomért nem kell bepároztatni a nőstényt... tévhit (kutyáknál is), hogy egy nősténynek életében legalább egyszer kell szülnie. Ha nem akarunk kölyköket, a legjobb ha az állatot ivartalanítjuk. Így sok gondtól kímélheti meg magát az ember.
Amikor kisgörényünk eléri a 8-10 hónapos kort, rádöbbenünk: ivarérett lett. A párzási időszak kb. márciustól júniusig tart.
A hímek erőteljesen jelölnek, szaguk erősödik, alig lehet bírni velük. A nőstények pérája (női nemi szerv) kifordul, vérbővé válik, cseresznye mag nagyságúra duzzad. Ilyenkor sokan úgy döntenek, hogy bepároztatják kedvencüket.
Igen ám, de! Kisgörényeket nevelni öröm, de felelősségteljes munka is. Van-e elég pénzünk rá? Tudjuk-e gondozni megfelelően a nőstényt és a kölyköket? Van-e elég helyünk? Tudunk-e majd jó gazdát találni a születendő vadászgörényeknek?
Ha a fenti kérdések valamelyikére is nem a válasz, akkor bele se kezdjünk a dologba. Ha nem akarunk kölyköket, akkor a leghelyesebb ha az állatot ivartalanítjuk. Így a hímek nyugodtabbak lesznek, szaguk gyengébbé válik, nőstényünknél pedig egy életre megoldjuk a tüzelés problémáját.
A túltüzelésről. A nőstények jellegzetes problémája. A tüzelést nem hagyják abba, 3 hét elteltével sem. Pérájuk teljesen kifordul, megduzzad, kifehéredik; farka megkopaszodhat, kedvtelen lesz. Ilyenkor két megoldás létezik: hormon injekció vagy elkötött hímmel való pároztatás. A hormon injekció nem túl egészséges, de hónapokra megszünteti a tüzelést. A következő tüzelésnél pedig nem árt, ha elvisszük a nőstény állatorvoshoz. Az elkötött hímmel való pároztatás természetes módszer. Kölykök nem születnek és a tüzelés is elmúlik. A pároztatás után a nőstény álvemhes lesz, majd néhány hét múlva újratüzel. Hosszú távon az elkötött hím sem megoldás, így később ajánlatos az ivartalanítást. Ha a túltüzelésnél nem cselekszünk semmit, akkor akár a nőstény el is pusztulhat!
Ha minden rendben van, akkor ki kell választani a megfelelő anya és apa állatot. Ezek a jószágok egészségesek, szépek legyenek és feleljenek meg a standard-nek.
Ezek után sor kerülhet a pároztatásra. Boldog „makogással” kezdődik az egész. Némi szaglászás, kergetőzés, majd a hím elkapja a nőstény tarkóját. Tulajdonképpen nemi erőszakot hajt végre rajta, de náluk ez már csak így megy… A párzás több óráig is eltarthat. Ez idő alatt az állatokat ne zaklassuk, ne próbáljuk őket szétválasztani. Ha végeztek és úgy látjuk, hogy fújnak egymásra, akkor rakjuk őket külön. (Előfordul, hogy a hím ilyenkor már védi a területét.) Naponta egyszer-kétszer rakjuk őket össze, 3-4 napon keresztül.
A sikeres párzás egyik jele, hogy a nőstény pérája egy héten belül visszahúzódik. A vadászgörények 39-41 napig vemhesek, de ha 45. nap elteltével sem indul meg az ellés akkor vagy álvemhes, vagy ajánlatos állatorvoshoz fordulni.
Az álvemhességnél a nőstény ugyanazokat a „tüneteket” produkálja, mint ha tényleg lennének benne kölykök: pérája visszahúzódik, emlői megduzzadnak és tejet is termelnek, hasa megnő. Azonban van egy fontos különbség: az álvemhes görénynek nem feszül a hasa! Ha fellógatjuk körte alakúnak kell lennie, hasfala feszes. Ha azonban az ellés nem indulna el, akkor orvoshoz kell vinni az állatot. Ekkor kap egy olyan injekciót amitől megindul az ellés, rosszabb esetben császározzák.
Az ellés előtt alakítsuk át a nőstény ketrecét kölyök biztossá: vegyük ki a polcokat, így elkerülhetjük, hogy a kicsik lepotyogjanak. Tegyünk be egy tágas szülőodút, ahol az anyaállat, plusz a 4-10 kölyök is kényelmesen elfér. Ezt a szülőodút a szülés előtt 1-2 héttel rakjuk be, hogy az anyának legyen ideje megszokni. Puha, nem bolyhos rongyokkal béleljük ki.
Nőstényünk megfogant, 39-41 nap múlva elérkezik az ellés időpontja. Általában éjszaka kezdődik, és az anya ösztönösen cselekszik, mindent tud magától. Ritka, hogy orvos kellene mellé. Ne zargassuk, hagyjuk békén. Néhány óra alatt világra hozza a kölyköket. Egy-két nap elteltével cseréljük ki a véres rongyokat, az esetleges halott kicsiket pedig azonnal szedjük ki az odúból!
A kölykök csupaszon (fehér pihésen), vakon, süketen, 4-5 centisen jönnek a világra. A nőstény 1-2 hétig csak enni és üríteni jön ki, a sétákat ne erőltessük: pár perc múlva úgyis vissza akar menni az alomhoz. A kölyköket pár napos korukban már meg lehet fogni, de csak nagyon óvatosan! Ekkor még nagyon gyámoltalanok és törékenyek!
A színüket könnyű megállapítani a szemükről: az albínók szeme piros, a vadasoké pedig barna. Ez már ilyen korban „bőrön keresztül” is jól látszik. 1-2 hetes korukban pedig a vadasok elkezdenek szürkülni, az albínók pedig rózsaszínek maradnak. Nemük is látszik már: a fiúk hasán seb-szerű foltocska, „pöcök” van.
Az anya 3-4 hetes korukig megeszi az ürüléküket, betakargatja őket és nagyon vigyáz rájuk. Három hetes koruk körül „leváltják” a szőrüket. A szürke kölyökpihék fokozatosan bebarnulnak, és kialakul az igazi vadas szín. Az albínóknál marad a fehér szőr.
21 napos korukban esznek először. Pépesített eledelt ekkor már kaphatnak. 28-35 naposan kinyílik a szemük és ekkor kezdődik az igazi élet! Megismerik a körülöttük lévő világot, játszanak egymással, megkóstolnak mindent… többek között az emberi kezet is. Ekkor egy picit csavarjuk meg az orrát, vagy rázzuk meg grabancánál fogva: tanulja meg, hogy mit szabad és mit nem. Utána simogassuk meg, hogy megértse: csak harapni nem szabad.
Az anyát és a kölyköket is tápláljuk fehérjedús, vitaminokban és egyéb tápanyagokban gazdag étellel! Akár napi háromszor is. Az egészséges kölyök jó étvágyú, habzsolva eszik. Ha több kölyök van, célszerű 2-3 tálkát is berakni, hogy mindenkienk bőven jusson az ételből :)
A mamájuktól hamar ellesik, az alomra járás "fortélyát". Természetesen van néhány kölyök, akiknek ez semmit nem jelent, és rigtig a másik sarokba fogja akár kicsi, akár nagy dolgát elintézni. Az alomra szokásban mi annyit segíthetünk, hogy ha látjuk, hogy egy kicsi tolatni kezd, akkor gyorsan rátesszük a macskaalomra.
5-6 hetes korukban megkezdődik a leválasztás. Az anyaállat már nem mindig áll meg szoptatni, nem törődik annyit a kölykökkel (erre azonban Smirg-lee frankón rácáfolt, mert amíg nálunk voltak a kölykei, szépen végig akarta mosdatni őket :)). Nem árt ha van egy másik ketrecünk, amibe külön rakjuk a csemetéket. Először csak néhány percre, majd több órára. Éjszakára legyenek még az anyjukkal! 7-8 hetes korukra már teljesen külön kell, hogy legyenek.
7-8 hetes korukban kerülhetnek új gazdához. Természetesen a gazdi jelölteket már hetekkel előbb meg lehet találni. CSak leinformálható, jó helyre adjunk el kölyköt, ahol akár később is nyomon tudjuk követni fejlődését. Tájékoztassuk az újdonsült gazdit, pláne akkor ha kezdő görényesről van szó.
Ne feledjük: életekkel "játszunk"! A mi felelősségünk! Nagyon jól gonduljuk meg mibe vágjuk a fejszénket.
|