Ápolás
2006.08.15. 21:35
Fejétől a farkáig
A vadászgörény alapjáraton véve tiszta állat, de hogy az is maradjon bizonyos dolgokban segíteni kell neki.
Ketrec: Az alomtálcát rendszeresen tisztítsuk ki, rakjunk bele friss és tiszta almot. Az ételmaradékot mindig távolítsuk el. A ketrec ne legyen pisis, kakis, "kajában úszó"! A tisztaság fél egészség, a koszos ketrec pedig a baktériumok táptalaja.
Az alomról:
A kisgörények a mamájuktól hamar megtanulják, hogy az alomba kell végezni akár kicsi, akár nagy dolgukat. Ezt a folyamatot mi is segíthetjük, illetve mi is megtaníthatjuk a görinknek, ha az nem jönne rá a dolog lényegére. - Ébredés, evés és séta után tegyük az alomra az állatot. -A "végterméket" tegyük az alomba. - Nálunk bevált módszer: azt a sarkot, ami nem wc-nek van kinevezve és nem szeretnénk, hogy a görény oda intézze a dolgát, azt fújjuk be légfrissítő spray-vel. Nálunk bevált! Nem szeretik a szagát, és nem igazán lesz kedvük odamenni...
Az alomtálcát rögzítsük megfelelően, mert nagyon szívesen felborítják, kikaparják...
Fülek: A görények hajlamosak az atkásodásra, bárhol összeszedhetik. Én az OtiCat cseppeket ajánlom a kezelésre. Fültisztító pálcikára csepegtetve, óvatosan áttörlöm vele a görik fülét. A fülzsír a görényeknél barna színű és meglehetősen rosszul mutat... márcsak emiatt is ajánlatos tisztán tartani azokat a helyes kis füleket!
Szem: Nem lehet váladékos vagy csípás. Az albínó állatoknál a "könny" jobban meglátszik, így nedves vattával át lehet törölgetni a szem környékét. Ha a szem váladékos, csípás akkor kamillateával mossuk ki, majd kérjük állatorvos tanácsát!
Száj: A görények fogán is megtelepedhet a fogkő. Ez számos baj forrása lehet. Ha adunk nekik némi száraztápot máris segítünk abban, hogy a fogak tiszták maradjanak. Ha nagyon eldurvulna a helyzet, forduljunk állatorvoshoz!
Bunda: Az egészséges bunda csillogó, selymes tapintású, nincsenek benne élősködők. Fürdetni ritkán kell, tényleg csak akkor ha a göri nagyon koszos, vagy pl. kiállítás előtt. Baba sampont vagy cica sampont használjunk. Szemébe, szájába, fülébe ne kerüljön a habos vízből! Tartsuk be a használati utasítást. Sokszor az is elég, ha egy nedves ronggyal áttörölgetjük. A fürdetéstől nem múlik el a szaga! Ha gyakran fürdetjük, lemossuk róla a terméssztes faggyú réteget, amit a görény igyekszik pótolni. A nagy igyekezetben, túltermelheti a faggyút, ami fokozza a szagát! Ha kullancsot találunk benne távolítsuk el (zsepivel, vagy speciális csipesszel)! A kullancs sok- olyakor halálos- betegségeket is terjeszthet (Lyme-kór, agyhártyagyulladás)! Ne felfelé, hanem kicsit ferdén húzzuk ki belőle. Helytelen: ha a kullancsot olajjal, vagy esetleg valami krémmel kenjük be. Ezektől csak légszomja lesz, és még több nyálat jutatt a sebbe, növelve ezzel a fertőződés esélyét.
Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban kérjük állatorvos tanácsát, segítségét!
A bolhák ellen megfelelő védekezés a Front Line spray, amit a göri bundájára kell fújni, majd beledörzsölni a szőrszálak közé. Bolhanyakörvet görényre rakni tilos!
Az egészséges állat tiszta, életerős, nem "mammogva" eszik, szívesen mozog, játszik. Füle és szeme tiszta, bundája csillogó és selymes.
Ha bármi változást látunk a görényünkön, ami betegségre, élősködőre utalhat, azonnal cselekedjünk! Keressünk fel orvost és/vagy állatpatikát!
|